Büyük can ve mal kayıpları ile felaket oluşturan yangının en önemli nedeni duman veya alevin kısa sürede tespit edilemeyip müdahalede geç kalınmasıdır. Yangın alarm sistemleri ; yangınla mücadelenin ilk adımı olup, yangının ilk çıktığında oluşan duman, ısı ve alevi algılayarak olaya en erken zamanda ilk müdahalenin yapılmasını sağladığı gibi itfaiyeye de haber vererek olası büyük felaketleri önleyebilmektedir.

Bu gün pek çok kuruluşta bulunan yangın alarm sistemleri ne yazık ki yetersiz projelendirme ve malzeme ile yasak savma maksadıyla yapıldığından arızalı ve atıl durumda bulunmaktadır. Kameraların dan bir tanesi çalışmadığın da teknik destek isteyen çoğu firma, ne yazık ki aynı hassasiyeti yangın ihbar sistemlerinde göstermemekte çalışmaması veya arızalı olmasına duyarsız kalmaktadır.

İş yerlerimiz de yaptığımız harcamaların yanında, standartlara uygun bir şekilde kuracağımız ve tam faal olarak çalıştıracağımız yangın ihbar sistemlerinin maliyetinin çok düşük kalacağı bir gerçektir.

Kurulacak yangın ihbar sistemleri ; sadece ruhsat almak için değil insanların canını ve sahip olunan değerleri korumak için tesis edilmeli, personele yangına ilk müdahale eğitimi verilmelidir. Yangın ihbarını alan ilgili portatif yangın söndürücü ile birlikte en kısa zamanda olay yerine giderek müdahale etmeli gerekiyorsa itfaiye ye haber vermeli ve diğer çalışanları uyarmalıdır.

Leave A Comment

Ücretsiz Keşif İçin Hemen Arayın!
×